Zajímavosti

NoviNka roku 2017
otevření Vinařského domu Mařatice

Při letošním Putování Vinohradskou ulicí se poprvé rozzáří možná její nejcennější klenot. Po dlouhých desetiletí chátrání prošel barokní vinný sklep č.p. 260 rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes sklep nese nový název Vinařský dům Mařatice a určitě stojí za prohlídku. Nejen díky tomu, že jde o nejstarší vinný sklepe v celé Vinohradské ulice, ale také tím, že má unikátní historiii a moderní současnost.

Historie sklepa se váže k letopočtu 1739, který se objevil v jeho portále spolu s iniciály C.I.B, což dle historiků mohou být iniciály prvního, neznámého majitele. Postupně prošel patrový barokní dům s vinným sklepem mj. rukama staroměstského Jiřího Hubíka a pana Vlachynského (konec 19. století) i hradišťského vinárníka Indráka (majitel vinárny U Hroznu na Masarykově náměstí) v období mezi světovými válkami. Nakonec zůstal v 50. letech minulého století v majetku Boženy Tomaštíkové, kterou všichni „Mařaťané“ znali pod přezdívkou „Garážka“. Od tohoto období celý dům i sklep postupně chátral a čekal na příchod nových majitelů, kteří jej odkoupili od znesvářených dědiců a pustili se, za přísného dohledu památkářů, do náročné, ale velkolepé obnovy.

Dnes si můžete v podzemí prohlédnout hlavní „loď“ v délce téměř padesáti metrů, kterou rozděluje na dvě části čtyřmetrová kruhová rotunda. Ze zadní části sklepení vybíhá postranní schodiště do druhého podlaží sklepení, kde je menší dvanáctimetrový sklep se zamýšleným archivem vín. Součástí Vinařského domu Mařatice je v nadzemní části také menší ubytovací kapacita.

Plány majitelů však směřují ještě dále a v příštím roce by měl naproti Vinařského domu Mařatice vznikat objekt pro výrobu vín nesoucí název Vinařství Mařatice.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto